Manusa Activa Series

Hidden Elegance and Technology within 10 cm…

Activa Sliding Automatic Door consists of 2 wings sliding in the opposite direction or one wing sliding in one direction and operates with Activa operator which is 10 cm high. The motor power compensated for maximum safety of the user ensures that the door is not only opened quickly but also perfectly and smoothly closed.

The belt system for the movement of the doors operates with a single or double motor and is suitable for intensive use.

All functions and settings of the door are provided by the digital selector. This selector indicates the location of the fault in the event of a fault.

The closing and opening forces and speed of the door can be adjusted independently of each other. In this way, it can be opened automatically without damaging the user in case of any obstacle when closing the door.

There is a battery system in the mechanism to open the door in case of power failure.

If requested, it can be controlled by connecting to the central computer system and the fire warning system can work with the encrypted pass and card access systems.

It has successfully passed 2.500.000 opening durability tests in UL laboratories.

10-Year warranty for motors.

  Pandora Yapı Mühendislik 2005 yılı Ocak ayında  Yapı Elemanları ve Otomatik Kapı Sistemleri satışında Antalya ve çevre illerine hizmet vermek amacı ile kurulmuştur.
  Şirketimiz konusunda bir ilke imza atarak ürün satışı , montajı ve satış sonrası servis hizmetlerinin tümünü bünyesine alarak bölgesindeki çok büyük bir açığı kapamıştır.
  Antalya ve çevre illerinde edindiğimiz tecrübe ile ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden birisi olan Bursa ve çevre illerinde aynı hizmet anlayışını yaygınlaştırmak amacı ile 2008 yılı Ağustos ayında ilk şubesini açmıştır.
  Firmamızın satış listesinde dünyanın önde gelen markaları oluşturmakta, şirketimiz bu ürünlerin bir kısmının bölge satıcısı ve bir kısmının ithalatçısı konumundadır.

  Yeşil Antalya Sanayi Sit. 3189/10 Sokak No:28 ANTALYA
  +90 242 221 31 00
  +90 242 221 38 30
  Cart