Two-Winged Telescopic Doors

Two-Winged Telescopic Doors

                        Versatile movements for wide spaces…

Telescopic automatic doors, consisting of 2 movable blades or 4 movable blades, are used in spaces where space is narrow or wide opening is needed. All moving blades can be fully opened when needed. Thanks to the adjustable opening range of the telescopic doors, the desired range can be selected according to the entrance traffic frequency or to save the air conditioning.

 • Ideal for corridor and office partitions.
 • The belt system for the movement of the doors operates with double motor and is suitable for intensive use.
 • The motors, control unit and belt system are integrated and do not require separate workmanship for installation.
 • The 2-wing telescopic door consists of 2 wings sliding in the same direction. The first wing moves at twice the speed of the second wing and the two of them simultaneously reach the end of the sliding zone.
 • Telescopic door with 4 wings consists of 4 wings with 2 wings sliding in the opposite direction.
 • In the mechanism, there is a battery system to open the door in case of power failure.
 • 5-Year warranty for motors.

  Pandora Yapı Mühendislik 2005 yılı Ocak ayında  Yapı Elemanları ve Otomatik Kapı Sistemleri satışında Antalya ve çevre illerine hizmet vermek amacı ile kurulmuştur.
  Şirketimiz konusunda bir ilke imza atarak ürün satışı , montajı ve satış sonrası servis hizmetlerinin tümünü bünyesine alarak bölgesindeki çok büyük bir açığı kapamıştır.
  Antalya ve çevre illerinde edindiğimiz tecrübe ile ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden birisi olan Bursa ve çevre illerinde aynı hizmet anlayışını yaygınlaştırmak amacı ile 2008 yılı Ağustos ayında ilk şubesini açmıştır.
  Firmamızın satış listesinde dünyanın önde gelen markaları oluşturmakta, şirketimiz bu ürünlerin bir kısmının bölge satıcısı ve bir kısmının ithalatçısı konumundadır.

  Yeşil Antalya Sanayi Sit. 3189/10 Sokak No:28 ANTALYA
  +90 242 221 31 00
  +90 242 221 38 30
  Cart