High-Speed Doors

High-Speed Doors

High-speed doors are automatic doors used for quick access between the interior and exterior of buildings.

Mainly high-speed doors are designed and manufactured with the latest technology and the most skilled engineering knowledge.

High-speed doors are used with the speed of 0.5m/sec ile 1m/sec in high traffic places.

High opening speed reduces the time spent on material movement, thus accelerating the logistics process. Fast doors are manufactured and installed according to international standards.

Many manufacturing industries nowadays need a controlled environment where we limit the amount of dirt and dust in their production facilities. One of these features is the use of the medical instrument manufacturer, electronic and computer manufacturers, to provide a dust-free environment in facilities such as the food and pharmaceutical industry. Because of these facts, fast industrial doors are a necessary part of the industry.

Anticrash ( self-repairing ) doors can be used in areas with;

-Special conditions for temperature control, hygiene, storage and transport of frozen foods

-Cold storage areas and conveyor systems

  Pandora Yapı Mühendislik 2005 yılı Ocak ayında  Yapı Elemanları ve Otomatik Kapı Sistemleri satışında Antalya ve çevre illerine hizmet vermek amacı ile kurulmuştur.
  Şirketimiz konusunda bir ilke imza atarak ürün satışı , montajı ve satış sonrası servis hizmetlerinin tümünü bünyesine alarak bölgesindeki çok büyük bir açığı kapamıştır.
  Antalya ve çevre illerinde edindiğimiz tecrübe ile ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden birisi olan Bursa ve çevre illerinde aynı hizmet anlayışını yaygınlaştırmak amacı ile 2008 yılı Ağustos ayında ilk şubesini açmıştır.
  Firmamızın satış listesinde dünyanın önde gelen markaları oluşturmakta, şirketimiz bu ürünlerin bir kısmının bölge satıcısı ve bir kısmının ithalatçısı konumundadır.

  Pandora Yapı Engineering was established in January 2005 in order to serve Antalya and surrounding provinces in the sales of Building Products and Automatic Door Systems.

  Our company has closed a big gap in the region by doing production, sales, installation, and after-sales service.

  With the experience, it gained in Antalya and its neighboring provinces, it opened its first branch in August 2008 with the aim of spreading the same service concept in Bursa and neighboring cities which are some of the most important industrial cities of our country.

  Yeşil Antalya Sanayi Sit. 3189/10 Sokak No:28 ANTALYA
  +90 242 221 31 00
  +90 242 221 38 30
  Sepet