Aluminum Residential Blinds

Aluminum Residential Blinds

Cool Rooms and Lounges in the Hot Summer Days…

Especially in the summer days when the sun is effective, the rooms and the lounge will stay warm. Thanks to Alusel aluminum blinds, it is up to you to provide the heat insulation you want, and not be affected by the burning sun. It is very easy to create cool and comfortable environments with Alusel aluminum blinds.

In addition to the newly built houses, it can be easily installed in pre-built buildings. It is also possible to install blinds on the front of the window, on the inside of the window or directly on the outside. For decades, you can easily use your grit-free roller blinds, which do not fade easily and do not rust.

As a homeowner, you don’t have to worry about the installation of the blinds system that will create many dirt and garbage. The time and effort required for installation are faster and easier than predicted.

 

Why Aluminum Blinds?

Each product has its own advantages and is beautiful. Aluminum shutters, as well as sound insulation and theft protection, as well as weather protection, thermal insulation is a real structural solution to provide.

 • Thermal insulation with aluminum shutters can be increased up to 25% in winter.
 • Solar radiation is completely eliminated by aluminum louvers.
 • Aluminum louvers reduce the noise of the outside by up to 10 decibels.

It has a wide effect depending on the features, structure and how the installation is used. The most effective solution is the aluminum blinds. Because the aluminum louver is the best metal as lightweight but also strong products-materials for the building materials exposed to the daily effects.

 1. 1
  Profil Hakkında Bilgiler - 1

 2. 2
  Profil Hakkında Bilgiler - 2

 3. 3
  Profil Hakkında Bilgiler - 13

 1. 1
  Teknik Uygulamalar - 1

 2. 2
  Teknik Uygulamalar - 2

 3. 3
  Teknik Uygulamalar - 3

 4. 4
  Teknik Uygulamalar - 4

 5. 5
  Teknik Uygulamalar - 5

 6. 6
  Teknik Uygulamalar - 6

 7. 7
  Teknik Uygulamalar - 7

 8. 8
  Teknik Uygulamalar - 8

 9. 9
  Teknik Uygulamalar - 9

 10. 10
  Teknik Uygulamalar - 10

 11. 11
  Teknik Uygulamalar - 11

 12. 12
  Teknik Uygulamalar - 12

 13. 13
  Teknik Uygulamalar - 13

 14. 14
  Teknik Uygulamalar - 14

  Pandora Yapı Mühendislik 2005 yılı Ocak ayında  Yapı Elemanları ve Otomatik Kapı Sistemleri satışında Antalya ve çevre illerine hizmet vermek amacı ile kurulmuştur.
  Şirketimiz konusunda bir ilke imza atarak ürün satışı , montajı ve satış sonrası servis hizmetlerinin tümünü bünyesine alarak bölgesindeki çok büyük bir açığı kapamıştır.
  Antalya ve çevre illerinde edindiğimiz tecrübe ile ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden birisi olan Bursa ve çevre illerinde aynı hizmet anlayışını yaygınlaştırmak amacı ile 2008 yılı Ağustos ayında ilk şubesini açmıştır.
  Firmamızın satış listesinde dünyanın önde gelen markaları oluşturmakta, şirketimiz bu ürünlerin bir kısmının bölge satıcısı ve bir kısmının ithalatçısı konumundadır.

  Yeşil Antalya Sanayi Sit. 3189/10 Sokak No:28 ANTALYA
  +90 242 221 31 00
  +90 242 221 38 30
  Cart